روز دوشنبه سی و یکم مردادماه، خیابان سمیه را می‌شد با بوی خلاقیت و امید استشمام کرد و با گرمایِ مطبوعِ حاصل از احساسِ حمایت، قدم به رویدادی گذاشت که در سالن سوره‌ی حوزه‌ی هنری انقلاب اسلامی برگزار می‌شد.

رویدادی که نویدبخش توسعه‌ی صنایع خلاق ایران و زیست‌بوم کسب و کارهای نوپا و فناوری‌های نرم و دانش‌بنیان بود.

 

شصت و چهار. نامی که به میمونیِ سرمایه‌گذاری روی شصت و چهار تیم استارتاپی، خلاق و فرهنگی در سالروز دومین سال فعالیت شرکت ستارگان نوآوری داوین برگزار شد.

 

رویداد شصت و چهار را می‌‌توان از حیث تمرکز بر صنایع خلاق و فرهنگی در بستر استارتاپ‌ها، در نوع خود اولین دانست؛ در حالی که امیدواریم تا این قدم اول، شروعی بر مسیر پرمنفعتِ توسعه‌ و رشدِ صنایع خلاق و فرهنگی باشد.

 

در شروع این رویداد پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم و معرفی اجمالی ۶۴ تیم و شرکت استارتاپیِ حمایت شده، گزارشی از وضعیت فعلی صنایع خلاق در کشورمان و نیز آمارهایی جهت مقایسه با صنایع خلاق دیگر کشورها ارائه شد و حوزه‌های گوناگون این صنایع، مورد بررسی قرار گرفت.

 

بر اساس این گزارشات، صنایع خلاق و فرهنگی سالانه ۲،۲۵۰ میلیارد دلار درآمد کسب می کنند و برای حدود ۳۰ میلیون نفر در سراسر جهان شغل ایجاد کرده‌اند. این صنایع همچنین بزرگترین تأمین کننده‌ی شغل، برای افراد ۱۸ الی ۲۵ ساله هستند که این موضوع، این صنعت را به صنعت فردا تبدیل می‌کند. آسیا و اقیانوسیه با حدود 743 میلیارد دلار گردش مالی، توانسته حدود ١٣ میلیون شغل ایجاد کند و جایگاه اول را در این زمینه به خود اختصاص دهد.

بررسی ها نشان می دهد که نزدیک به دو میلیون نفر در صنایع خلاق کشورمان فعالند که ضمن آن، ارزآوری قابل‌ توجهی نیز، برای کشور به دنبال دارند. در سال ۱۳۹۷ این میزان صادرات درحوزه صنایع فرهنگی کشورمان به ۴۵۰ میلیون دلار رسیده و حجم قابل توجهی از آن به صنایع دستی و فرش اختصاص داشته است.

 

در ادامه‌ی این گزارش صنعت نشر و پی‌نمایی، سینما، انیمیشن، صنایع دستی، گردشگری، بازی‌های رایانه‌ای و صنعت تولید اسباب‌بازی نیز مورد بررسی قرارگرفته و آمارهایی از آنها به اطلاع حاضرین در رویداد رسید.

 

پس از آن، آقای دکتر خیاطیان ریاست محترم مرکز بررسی‌ های استراتژیک ریاست جمهوری در دولت سیزدهم با دعوتِ آقای دکتر سجادیِ نیری مدیرعامل شرکت داوین، چند کلمه‌ای درباره‌ی اهمیت اقتصاد دانش‌بنیان و صنایع خلاق و فرهنگی برای میهمانان سخنرانی کردند.

 

ایشان با اشاره به اهمیت شروعِ توجه به این حوزه در سال‌های اخیر در کشور، به مزایای اقتصادی و فرهنگی صنایع خلاق اشاره داشته و نسبت به روشنی افق توسعه‌ی آن، ابراز امیدواری کردند.

 

پس از آن، آقای دکتر نیری با ارائه‌ای از فعالیت‌های سال‌های اخیر شرکت ستارگان نوآوری داوین به عنوان بازوی سرمایه‌گذاری موسسه‌ی دانش‌بنیان برکت، به شرح فعالیت‌های حمایتی و دلسوزانه‌ی این زیست‌بوم در راستای رشدِ کسب و کارهای نوپا و خلاق کشورمان پرداختند.

 

دکتر نیری رسالت داوین را تلاش حداکثری به منظور ایجاد جریان مستمر ورودی از تیم های با کیفیت و مرتبط با صنایـع خلاقوفرهنگی، شبکه‌سازی از افراد، تیمها و کسبوکارها به منظور توسعه زیستبوم صنایـع خلاق و فرهنگی کشور و سرمایه‌گذاری در کسب وکارهایـی که بتوانند نقش حلقه هـای مکمل را در زنجــیره ارزش یکدیگر ایفا نمایند دانستند و از سرمایه‌گذاری بر روی ۶۴ تیم و بیش از ۷۰۰ مورد اشتغال‌زایی مستقیم  در سبد سرمایه‌گذاری داوین خبر دادند.

 

از دسته‌بندی‌های موارد سرمایه‌گذاری داوین می‌توان به کتاب، چاپ و نشر، انیمیشن، فیلم و تولید محتوا، بازی و سرگرمی، سبک زندگی، مد و پوشاک، صنایع دستی، آموزش و نیز صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شتابدهنده‌ها اشاره کرد.

ارزش کل سبد سرمایه‌گذاری داوین ۱۳۰۵ میلیارد تومان و ارزش سهام داوین ۳۲۵ میلیاردتومان ذکر شده، در حالی که ایجاد و مشارکت در دو صندوق جسورانه صنایع خلاق، ادامه‌ی سرمایه‌گذاری بر روی چندین مرکز نوآوری و شتابدهی و سرمایه‌گذاری بر ۱۲ طرح کسب و کار جدید از اهداف پیش روی این شرکت، عنوان شده است.

 

در ادامه‌ی رویداد نیز مسئولین برگزاری با دعوت از خانواده‌ی محترم مرحوم محمد ابوالحسنی (خالق دیرین‌دیرین و مدیر پیشین مرکز انیمیشن حوزه هنری و تهیه کننده) یاد و خاطره‌ی این فعال و حامی صنایع خلاق را گرامی داشتند.

همچنین در ادامه، با دعوت از خانواده‌ی زنده‌یاد رحیم‌پور از این معلم دلسوز و فعال فرهنگی نیز تجلیل به عمل آمد.

 

این رویداد، در حضور میهمانانی چون آقای دکتر خیاطیان ریاست محترم مرکز بررسی‌ های استراتژیک ریاست جمهوری، آقای دکتر پرویز کرمی دبیر محترم ستاد فناوری‌های نرم و دانش‌بنیان، آقای سیدمهدی جوادی رئیس محترم بنیاد فارابی، سرکار خانم جلالی معاونت محترم صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، جناب آقای دکتر حمید ذوالفقاری سرپرست مرکز توسعه فناوری‌ راهبردی معاونت علمی ریاست جمهوری، دکتر ملکی‌فرمعاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی و مدیران شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر (VC ها) و نیز مدیران هولدینگ‌های اقتصاد دیجیتال برگزار شد.

 

در انتها نیز، تیم‌های آژانس ادبی دایره‌ی مینا، استودیو بازی‌سازی مِدریک، تیم قصه‌خانه، تیم استودیو انیمیشن دیجی‌تون و تیم شتابدهنده‌ی حوزه‌ی آموزشیِ اجوتک طی ارائه‌هایی، به شرح فعالیت‌های خود پرداختند.

 

بدون شک برگزاری این دست رویدادها و فعالیت در حوزه‌ی حمایت از کسب و کارهای صنایع خلاق و فرهنگی نویدبخش افق روشن اقتصاد کشور عزیزمان خواهد بود. کما اینکه پیشرفت اقتصاد خلاق و دانش‌بنیان، از بهترین مصادیق تحقق اقتصاد مقاومتی و کاهش وابستگیست.