استارتاپ‌های حوزه دیداری و شنیداری یکی از حوزه‌های کمتر شناخته شده در صنایع خلاق هستند. این حوزه در عین حال که بسیار کاربردی است اما نسبت به سایر استارتاپ‌ها کمتر شناخته شده‌اند. برای بسیاری از ما پیش آمده که هنگام رانندگی دوست داشته‌ایم کتاب صوتی گوش بدهیم یا از برنامه‌های تکراری رادیو خسته شده باشیم و دلمان بخواهید در ماشین برنامه صوتی دیگری گوش کنیم.

زمان‌هایی وجود دارد که کودکمان بهانه‌گیر می‌شود و درخواست داستان‌های جدید می‌کند یا آنقدر مشغله داریم و درگیر هستیم که فرصت نمی‌کنیم ساعت‌ها در کنار فرزندمان بنشینیم و برایش داستان تعریف کنیم. یا وقتی بچه‌ها درخواست کنند برایشان کارتون جدید بگذاریم باید به کدام سایت مراجعه کنیم که از محتواهایش مطمئن باشیم؟

در این نوشته کنار ما باشید تا 5 مورد از استارتاپ‌های موفق صنایع خلاق در حوزه دیداری و شنیداری را بررسی کنیم که به تمام این سوالات پاسخ می‌دهند.

 

1- اینفوگرام: مرکز بازاریابی محتوایی

 

اینفوگرام از استارتاپ‌های صنایع خلاق در حوزه دیداری و شنیداری

 

در عصر اطلاعات مخاطب به هر سویی که سر بر می‌گرداند با محتوای جدیدی روبرو می‌شود، به همین دلیل امروزه ارائه اطلاعات و محتوا به زبان ساده بسیار اهمیت دارد. 90 درصد اطلاعاتی که مغز دریافت می‌کند، اطلاعات بصری (دیداری) است. از همین‌رو ارائه محتوا به صورت تصویری محبوبیت دارد. زیرا در همان نگاه اول می‌توان مخاطب را درگیر کند و در چند ثانیه اول محتوا را ارائه کند.

اما نکته مهم این است که بتوانیم محتوای تصویری را به بهترین شکل ممکن ارائه کنیم که همانند قلاب عمل کرده و مخاطب را درگیر کند. طراحی تصویر هم تخصص می‌خواهد و هر گرافیستی نمی‌تواند طرح اثربخش تولید کند. گاهی تصاویری می‌بینیم که دارای نوشته‌های طولانی و فونت‌های ریز هستند یا در طراحی از رنگ‌هایی استفاده شده که هیچ‌گونه جذابیتی ندارد. اینفوگرافیک یکی از تولید محتواهای بصری است که امروزه بسیار کاربرد دارد و بسیاری از کسب‌وکارها برای معرفی خود و محصولاتشان از آن استفاده می‌کنند. اما طراحی اینفوگرافیک اثربخش کار هر گرافیستی نیست!!

اینفوگرام را می‌توانیم یکی از استارتاپ‌های موفق صنایع خلاق بدانیم که در حوزه دیداری فعال است. اینفوگرام یک مرکز تخصصی محتواست که با طراحی‌های خلاق و هوشمندانه، و تولید محتوای اثربخش، پیام شرکت‎‌ها را به مخاطبانشان منتقل می‌کند.

 

اینفوگرام چه کاری انجام می‌دهد؟

اینفوگرام فعالیت خود را از سال 1391 با ارائه خدمات تخصصی در زمینه طراحی اینفوگرافیک آغاز کرد. به مرور با گسترش فعالیت‌هایش به مرکز تخصصی تولید محتوا تبدیل شد و در حال حاضر خدمات بازاریابی محتوایی و دیجیتال مارکتینگ، پکیج شبکه‌های اجتماعی (تدوین استراتژی و تولید محتوای متنی و تصویری)، گزارش دهی سازمانی، طراحی اینفوگرافیک، طراحی و تولید موشن گرافی و برگزاری رویدادهای آموزشی خدماتی هستند که توسط اینفوگرام ارائه می‌شوند.

علاوه بر خدمات ذکر شده، پلتفرم اینفوگرامر یا همان سیستم فریلنسری اینفوگرام از دیگر فعالیت‌های خوب اینفوگرام است که فریلنسرهای فعال در حوزه تولید محتوای بصری را به کسب‌وکارهایی که نیازمند محتوای بصری هستند وصل می‌کند.

 

ویژگی‌ها و خدمات استارتاپ اینفوگرام

 • ارائه خدمات کامل در حوزه تولید محتوای دیداری
 • طراحی اینفوگرافیک شامل پوستر، کاتالوگ، بروشور، استند و پرزنتیشن
 • تولید موشن گرافیک، اینفوموشن، ویدئو موشن و استاپ موشن
 • تولید انیمیشن، تولید تیزر تبلیغاتی و محتوای خلاقانه
 • ارائه پکیج شبکه اجتماعی که شامل تدوین استراتژی و تولید محتوای متنی و تصویری است
 • سیستم فریلنسری به نام اینفوگرامر
 • برگزاری رویدادهای آموزشی

 

2-    اپلیکیشن آی قصه: قصه گفتن و قصه شِنُفتَن

 

اپلیکیشن آی قصه از استارتاپهای فعال صنایع خلاق در حوزه دیداری

 

زمانی که بچه‌هایتان به تختخوابشان می‌روند برای آنها قصه می‌گویید یا سعی می‌کنید حواسشان را پرت کنید و کارهای خودتان را انجام دهید؟ بسیاری از مادر و پدرها که برای فرزندشان قصه می‌گویند بعد از مدتی با چالش تکراری شدن قصه‌ها روبرو می‌شوند و بچه‌ها اعتراض می‌کنند که قصه جدید بگویید. یا زمان‌هایی وجود دارد که مشغله زیادی دارید اما فرزندتان درخواست می‌کند که برایش قصه تعریف کنید؟ در این مواقع چه کار می‌کنید؟

بسیاری از والدین شاید کتاب‌های داستان صوتی را انتخاب کنند. اما به نظرتان کتاب صوتی برای یک کودک چقدر جذابیت دارد؟ وقتی که کودک تصاویر را نمی‌بیند و داستان را لمس نمی‌کند؟

شهر آی قصه از آن دسته استارتاپ‌های صنایع خلاق است که در حوزه دیداری و شنیداری فعالیت می‌کند. آی قصه به کمک پدر و مادرها آمده تا با پر کردن بخشی از زمان کودکان با قصه‌های آموزنده، بتواند بخشی از دغدغه والدین را برطرف کند. اما آی قصه چه کمکی می‌کند؟

 

اپلیکیشن آی قصه چه کاری انجام می‌دهد؟

آی قصه استارتاپی فعال در حوزه کودک است که برای بچه‌های فارسی زبان قصه و شخصیت جدید خلق می‌کند و یک منبع خوب برای قصه‌های آموزنده است. در آی قصه ابتدا ایده‌های خوب نوشته می‌شوند و بعد از ویرایش نهایی داستان توسط نویسنده، داستان در جمع کوچکی از بچه‌ها بلند خوانده می‌شود و نظرات و واکنش بچه‌ها یادداشت می‌شود. در مرحله بعد، مجددا داستان ویرایش می‌شود و سپس برای آن تصویرگری می‌شود.

مرحله بعد از تصویرگری، به ضبط قصه‌ها اختصاص دارد. بعد از ضبط، تصویر و متن و صوت با هم میکس، و در سایت و اپلیکیشن آی قصه منتشر می‌شوند.

خروجی کار آی قصه، پادکست‎‌ها و قصه‌های متنوع و آموزنده‌ای است که می‌تواند در طول شبانه‌روز ساعت‌هایی کودکان را مشغول کند و  با قصه‌های آموزنده و مناسب چیزهای جدید به آنها آموزش دهد.

آی قصه بخش‌های مختلفی دارد که بیشتر آنها مختص بچه‌ها است اما بخش‌های دیگری مانند رادیو آی قصه وجود دارد که برای بزرگسالان است.

 

ویژگی‌ها و خدمات سایت و اپلیکیشن آی قصه

 • شهر آی قصه: داستانی دنباله‌دار که به صورت سریالی در سایت و اپلیکیشن قرار می‌گیرد.
 • هزار قصه: مجموعه‌ای از قصه‌های تک قسمتی است.
 • پادکست شب بخیر دوستم! شب به‌خیر الکا: در هر قسمت پادکست درباره یک موضوع خاص با کودکان صحبت می‌شود.
 • پادکست رادیو آی قصه: این پادکست برای بزرگسالان است و شامل لالایی‌های فارسی زبانان و اقوام مختلف ایرانی است.
 • کمد سحر آمیز: قصه‌هایی که در کارگاه‌های نویسندگی، گویندگی و تصویرسازی آی قصه تولید می‌شوند.
 • دارای قصه‌های رایگان

 

3-    وب‌سایت کارتونا

 

سایت کارتونا استارتاپ موفق صنایع خلاق در حوزه دیداری و شنیداری

 

اگر شما هم از متولدین دهه‌های شصت و هفتاد باشید، احتمالا به یاد دارید که برنامه‌های کودک و کارتون فقط ساعات خاصی از روز پخش می‌شد. همه ما ذوق داشتیم که تکالیف مدرسه را انجام بدهیم و سر ساعت بنشینیم پای تلویزیون و کارتون‌های مورد علاقه‌مان را ببینیم. حتی آن زمان تعداد شبکه‌های تلویزیونی به اندازه الان نبود و فقط 5 شبکه اصلی وجود داشت و از بین آنها هم فقط یکی دو شبکه کارتون پخش می‌کردند.

اما الان شرایط کاملا فرق کرده و تعداد شبکه‌های تلویزیونی، رادیویی و بین‌المللی به اندازه‌ای است که نمی‌توانیم آنها را بشماریم. اما در این بین، وب‌سایت کارتونا به صورت اختصاصی روی برنامه‌های کودک و کارتون‌های آموزنده تمرکز کرده است که والدین می‌توانند با خیال راحت در هر ساعتی از شبانه روز اجازه استفاده از این سایت را به فرزندانشان بدهند.

 

سایت کارتونا چه کاری انجام می‌دهد؟

وب سایت کارتونا نیز از استارتاپ‌های موفق صنایع خلاق در حوزه دیداری و شنیداری است که برای کودکان و نوجوانانراه‌اندازی شده است و هدف آن پخش انواع انیمیشن برای این رده‌های سنی است. محصولات کارتونا در دسته‌های کارتون‌های سینمایی، کارتون‌های سریالی، کارتون‌های دهه 60، کارتون برای کودکان زیر 4 سال، مستند، مادر و کودک، آزمایش و مطالب علمی، کارتون‌های نوجوان، انیمیشن ماجراجویی، علمی و تخیلی، کارتون کمدی و کارتون زبان اصلی قرار دارند.

در سایت کارتونا می‌توانید برخی از انیمیشن‌ها را با کیفیت HD مشاهده کنید و در هفته اول از خدماتش به صورت رایگان استفاده کنید.

 

ویژگی‌های سایت کارتونا

 • به صورت تخصصی برای سنین کودک و نوجوان راه‌اندازی شده است.
 • دارای طبقه‌بندی فیلم‌ها و سریال‌ها به صورت موضوعی است.
 • دارای فیلم‌های آموزشی برای والدین است.
 • مصرف اینترنت در سایت کارتونا نیم‌بها است.
 • کارتون‌های قدیمی و دهه شصت نیز در کارتونا موجود هستند.

 

4-    مجله ویدئویی نشرین

 

صفحه اصلی مجله ویدئویی نشرین

 

فیلترینگ باعث شده ما نتوانیم به محتوای برخی از شبکه‌های اجتماعی همچون یوتیوب دسترسی داشته باشیم. یوتیوب دومین سایت برتر از لحاظ تعداد بازدید و برترین پلتفرم اشتراک‌گذاری ویدئو است که به دلیل فیلتر ما نمی‌توانیم از آن استفاده کنیم. به همین دلیل، برای مشاهده ویدئوهای آن مجبوریم از فیلترشکن و ربات‌های مختلف استفاده کنیم که هرکدام مشکلات خودشان را دارند.

علاوه بر اینکه هنگام استفاده از پلتفرم‌های خارجی هزینه اینترنت چند برابر می‌شود، مشکل دیگر ممکن است بارگذاری ویدئوهای نه چندان مناسب توسط کاربران روی چنین پلتفرم‌هایی باشد. به همین دلیل نیاز به پلتفرمی که بتوان ویدئوهای آموزنده یوتیوب را در آن مشاهده کرد، در بین استارتاپ‌های ایرانی به شدت احساس می‌شد.

مجله ویدئویی نشرین پلتفرمی ویدئویی است که به این نیازها پاسخ گفته و بستری را فراهم کرده تا کاربران بتوانند بدون نیاز به فیلترشکن، ویدئوهای موردعلاقه خود را از بین کانال‌های مطرح و آموزنده یوتیوب جستجو و مشاهده کنند.

 

مجله ویدئویی نشرین چه کاری انجام می‌دهد؟

از دیگر استارتاپ‌های موفق صنایع خلاق در حوزه دیداری و شنیداری می‌توانیم از نشرین نام ببریم. سایت نشرین یک پلتفرم ویدئویی است که فعالیت خود را از سال 1397 در زمینه ترجمه و انتشار ویدئوهای مناسب و کاربردی یوتیوب آغاز کرده است. با وجود اینکه مجله ویدئویی نشرین محتوای خود را از سایت یوتیوب می‌گیرد، اما استفاده از آن بدون فیلترشکن امکان پذیر است و تمام محتواها به زبان فارسی ترجمه شده‌اند و زیرنویس دارند.

 

ویژگی‌های مجله ویدئویی نشرین

 • مشاهده ویدئوها رایگان است.
 • ویدئوها به فارسی ترجمه شده و دارای زیرنویس هستند.
 • دارای محتواهای آموزنده و سرگرمیاست.
 • دارای دسته بندی‌های مختلف مانند داغ‌ترین، پربازدیدترین و جدیدترین ویدئوها است.
 • دارای اپلیکیشن است.

 

5-    شنوتو: مرجع پادکست

 

اپلیکیشن و سایت شنوتو مرجع پادکست - شنوتو از استارتاپهای فعال صنایع خلاق در حوزه شنیداری

 

خیلی از ما آدم‌ها به دنبال استفاده از وقت‌های مرده و تلف شده خود هستیم. اگر یک حساب سرانگشتی کنیم متوجه خواهیم شد که وقت‌های تلف شده کمی نداریم؛ زمان‌هایی که در ایستگاه اتوبوس و مترو می‌گذرانیم، زمان‌هایی که پشت چراغ قرمز منتظریم، زمانی که بین دو کلاسمان وقت خالی وجود دارد یا حتی موقعی که به یک مصاحبه کاری دعوت شده‌ایم و منتظریم، همگی زمان‌های تلف شده محسوب می‌شوند. تمام این‌ها زمان‌هایی هستند که نمی‌توانیم کاری کنیم مگر اینکه کتاب بخوانیم یا موسیقی گوش کنیم و یا حتی با گوشی بازی کنیم!

بیشتر آدم‌هایی که علاقه به رشد و پیشرفت دارند، دوست دارند این زمان‌های مرده را کاهش دهند و به بهترین نحو از آن‌ها استفاده کنند. گوش دادن به پادکست‌ها یکی از روش‌هایی است که امروزه بسیار رایج شده و بسیاری از افراد برای اینکه از وقت آزادشان بهره کامل را ببرند، سعی می‌کنند در اوقات بیکاری پادکست گوش دهند.

پلتفرم شنوتو آخرین استارتاپی است که در این مقاله به عنوان یکی دیگر از استارتاپ‌های موفق صنایع خلاق در حوزه دیداری و شنیداری معرفی می‌کنیم. شنوتو یک بستر نرم‌افزاری برای انتشار، پخش، به اشتراک گذاری، دانلود و خرید فایل‌های صوتی (پادکست) و کتاب‌های صوتی در محیط وب و موبایل است.

 

شنوتو چه کاری انجام می‌دهد؟

شنوتو به شما امکان می دهد که مجموعه گسترده‌ای از کتاب‌های صوتی و پادکست‌ها را در اختیار داشته باشید. از این پادکست‌ها می توان به صورت رایگان و یا با پرداخت هزینه استفاده کرد. شنوتو پلتفرمی است که به شما امکان می‌دهد که پادکست بسازید و آن را در اختیار کاربران قرار دهید یا به پادکست‌های مورد علاقه خود گوش دهید.

شنوتو مرجع پادکست‌های صوتی در زمینه‌های روانشناسی و جامعه، مدیریت و کارآفرینی، تاریخ و هنر، سلامت و سبک زندگی، علم و تکنولوژی، شعر و ادبیات، زبان‌های خارجی، موسیقی، گردشگری و سرگمی و… است و هر شخصی می‌تواند بر اساس علاقه‌مندی‌های خود کانال‌ها را دنبال کند یا کانالی را برای تولید محتوای صوتی ایجاد کند.

ویژگی‌های شنونو

 • دارای دسته‌بندی متنوع
 • دارای فایل‌های صوتی رایگان
 • تخفیف در پادکست‌های صوتی فروشی
 • امکان لایک کردن و قرار دادن نظر درباره پادکست